a kispestiek egészségéért, a betegek gyógyulásáért
Az elhúzódó COVID
Az orvostársadalom egyre többet tud a COVID-19-ről, jóllehet még mindig sok a homály. Azt minden forrás alátámasztja, hogy tartós szövődményekre is lehet számítani. A vírus továbbra is jelen lesz az életünkben. Új fogalom vált ismertté: az „elhúzódó COVID”.
Több különböző, októberben közzétett tanulmány számol be a fertőzés elhúzódó hatásáról. Egy olasz vizsgálat szerint (143 kórházi kezelésre szoruló beteg véleménye alapján) több mint négyötödükre (87%) a megfertőződést követően két hónap múlva is legalább egy tünet volt jellemző, felük pedig állandó fáradságról panaszkodott. Brit kutatók 4 millió applikációs adat elemzése során arra jutottak, hogy a fertőzés lefolyása után egy hónappal a fertőzöttek 12%-a számolt be tünetekről. Egy francia tanulmány 150 nem kritikus állapotban levő beteg véleménye alapján arról informál, hogy kétharmaduknál két hónappal később is fennállt legalább egy tünet, egy amerikai felmérés alapján pedig a kórházi ápolásra nem szoruló betegek 35%-a pozitív teszteredmény után 3 héttel sem érezte egészségi állapotát a korábbihoz képest megfelelőnek. Bizonyos források szerint a tüdőgyulladást elszenvedő betegek több szövődménnyel is számolhatnak.
A járványhatások érintettsége tekintetében világosan kirajzolódik a generációs különbség: a gazdasági hatások elsősorban a dolgozó, kereső fiatalokat érintik, karrierjüket veszélyezteti a munka megszakítása, vagy a munkanélküliség. Az idősebbeket pedig elsősorban az egészségügyi veszélyeztetettség érinti, lévén a halálozás főként az idős, többféle krónikus betegségben szenvedők körében jelentős.
Dr. Kumin Marianna MSc
főigazgató főorvos